שימו לב הרחבנו את הסטים של המדבקות שלנו

מהי אומנות אבסטרקטית

אז מהי אומנות אבסטרקטית ולמה אנחנו אוהבים אותם כל כך? 

אז יצירות אבסטרקט או בעברית אומנות מופשטת היא בעצם אומנות שאין בה דמויות או עצמים מזוהים וברורים. היא מורכבת מערכים אומנותיים כמו צבע, טקסטורה, מרקם, קווי מתאר ועוד. האומנות הזאת התחילה בעצם במאה ה-20. עד אז האומנות היתה רק אומנות פורמלית – שבה ברור מאוד מה רואים והיא מציירת את המציאות בעצם.

אומנות אבסטרקטית יכולה להיתפס בעייני רבים כלא ברורה, ויש עליה לעיתים קרובות חילוקי דעות. הרבה פעמים אפשר לשמוע משפטים כמו: הילד של יכול לצייר ככה. אבל האומנות הזאת הרבה יותר מתוחכמת ממה שחושבים, אומנם לעיתים היא פשוטה יותר לביצוע בצורה הטכנית מאשר לצייר דמויות או טבע אבל היא מורכבת ומכילה הרבה יותר משמעות. מתארת בעצם את תפיסת האומן לעולם ולרגש, טבע וכו, ומה שיפה בה שהיא מעוררת אצל כל אחד תחושות או פרשנות אחרת.

האומנות האבסטרקטית היא בעצם נקודת מבט חדשה של האומן והדרך שלו להעביר מסר בצורה שיכולה להתפרש בכל מיני דרכים. האומנות הזאת היא בדר״כ מינימליסטית, ומורכבת מצורות גאומטריות או קווי מתאר או צורות אמורפיות. והמקור של זה הוא לפרק לגורמים יסודות מהטבע או תחושות מעולם הרגש ומספקת כללים חדשים למוח של המתבונן מהצד. מהבחינה הזאת היא גם מתקדמת יותר מהיצירות הפורמליות כי היא לא ברורה כמו האומנות הפורמלית וגורמת לנו המסתכלים לחשוב על מה התכוון המשורר ולנסות לפענח את היצירה והיא מפעילה את התת מודע.

האומנות המופשטת אולי בעצם נוצרה בגלל המצאת המצלמה וזה שאין צורך לצייר את המציאות ויש כלי פשוט ונוח כמו מצלמה כדי לתפוס רגעים בחיים בדיוק כמו שהם ולכן האמן נזקק לאיזה שהוא יתרון ותחכום אל מול המצלמה וכך נוצרה האומנות המופשטת.

לסיכום, האומנות האבסטרקטית מכריחה אותנו לראות ולחשוב בצורה שונה ומהווה אתגר לצופה. היא מעוררת בנו תחושות שונות, מרתקת אותנו וגורמת לנו להסתכל בה שוב ושוב. האומנות האבסטרקטית משנה את כללי המשחק ואולי בגלל זה אנחנו אוהבים אותה ומעריכים אותה כל כך.

אומנות אבסטרקטית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

זמינים בוואטסאפ ליעוץ ושאלות
דילוג לתוכן